KEDİ ve KÖPEKTE KULAK HASTALIKLARI

Kedi ve köpeklerin kulak hastalıklarında yaz aylarının gelmesiyle birlikte bir artış gözlenir.Köpeklerin gezinti alanları olan park,bahçe,mesire yerlerindeki pisipisi otu başakçıkları nedenlerin başındadır. Bunun yanında yeterince kulak kiri temizlenmemiş kulak, arpa, buğday başakçıkları, sinek, kene,akarlar gibi parazitlerde nedenler arasında sayılabilir.

KULAĞIN SARKIK KISMINDA KANAMA.

Kanamanın nedenleri:

Başka bir hayvanla kavga etmesi.
Yaralanma(tele takılma, kesici,delici aletle yaralanma,travma gibi.).

Veterinere getirilmeden önce yapılması gerekli olan ilk yardım:

Kanayan bölgeye bir bez veya sargı beziyle direk basınç uygulayın.
Kanama, sadece basınç uygulaması ile kesinlikle durmayacaktır, kafa bandajı kullanılabilir. Bandajın çok sıkı bağlanmamasına özen gösterilmelidir, aksi takdirde hayvan nefes almada zorluk çekebilir.
Kafa bandajı şu şekilde uygulanmalı;
1-Yara üzerine sargı bezi süngeri veya başka temiz bir bez parçası yerleştirin.
2-Kulağı sargı bezi veya diğer yumuşak temiz bir bez ile sarın. Kulağı, baştan uzak tutun, kulağın ucundan başlayın ve aşağı doğru sarın.
3-Kulağın taban kısmını ulaştığınızda, başın yanı etrafına sarmaya devam edin.
4-Çene etrafına oradan da başın ve yüzün diğer yanına gelin(sarın).
5-İki ya da üç kez tekrarlayın ve materyalinizin (bezin) sonunu bantlayın.
6-Bandajın içine iki parmağınızı yerleştirebileceğinizden emin olun ki böylece bandaj çok sıkı olmamış olsun.
7-Nefes almada hiçbir zorlanmanın olmadığından emin olmak için hayvani izleyin.

KULAK ENFEKSİYONLARI

Kulak enfeksiyonları, yüzeysel enfeksiyonlardan işitme kaybına neden olabilecek derin enfeksiyonlara kadar ciddiyetle çeşitlilik gösterebilmektedir.
Kulak enfeksiyonları 3 başlık altında toplanabilir.
1)Dış kulak yolu hastalıkları
-Dış kulağın yabancı cisimleri.
Dış kulağın yabancı cisimleri köpeklerde çok rastlanır.En çok rastlanan yabancı cisim yaz aylarında görülen pisipisi otu başakçıklarıdır.Bundan başka arpa,buğday başakçıkları,tahta kıymıkları,kum taneleri,kemik parçacıkları,kulak kiri birikimi,sinek,kene ve akarlar gibi parazitlerdir.
-Dış kulağın tümörleri.
Kulak kepçesinde ve dış kulak yolunda deride,eklenti bezlerinde,bağ doku ve kıkırdak dokudan kaynaklanan tümörlere az olarak rastlanılır.
-Dış kulağın yangısı.
Kedilerden çok köpeklerde rastlanılır.Paraziter ya da parazit dışı etmenlerle oluşur.Kulak uyuzu,kulakta oluşan mantar,kene,bit,pire gibi paraziter etkenler sebeplerdendir.

2)Orta kulak hastalıkları
Kedi ve köpeklerde kronik seyirli olgulara rastlanılır.Genellikle genç köpeklerde tek taraflı yaşlı köpeklerde çift taraflı görülür.

3)İç kulak hastalıkları
İç kulağın yangısı,iç kulak boşluğunun yangısıdır.Köpek ve kedilerde çok az rastlanır.

Genel olarak nedenleri:
Bakteriler, maya veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar.
Kulak içinde su (yüzme veya banyodan kaynaklanan).
Kulak akarları, özellikle aşırı kalabalık ortamlarda yaygın bir parazit. Bu, hem kedilerden hem köpeklerden ve hem kedilere hem köpeklere geçen çok bulaşıcı bir parazittir.
Irk yatkınlığı: Özellikle, cocker spaniel ,pointer ve bassetount gibi uzun sarkık kulaklı ırklar.

Genel olarak ne gibi belirtiler görülür.

Kulakta madde (siyah, kahverengi, beyaz olabilir veya irin (iltihap)gibi görünebilir)

Kulaktan gelen kötü koku.

Kulak kaşınması.

Kafa sallama.

Kırmızı şişmiş kulak, muhtemelen kanlı.

Başı yana eğme.

Sallantılı yürüyüş,dengesizlik.

İlk olarak yapılması gereken kulak enfeksiyonu nedenini belirlemesi ve uygun ilacı yazması amacıyla, hayvanı veteriner bir hekime muayene ettirin .

Önlem: Veteriner hekim tarafından maya enfeksiyonları teşhisi konulduysa, bir ölçü beyaz sirkeye 10 ölçü su ekleyerek yaptığınız karışım ile hayvanın kulağını temizleyerek ileride oluşabilecek bu enfeksiyonların oluşmasın engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Sargı bezini bu karışıma batırın ve haftalık olarak kulakları temizleyin. Bu, kulağın ph derecesini düşük tutmaya yardımcı olur ki bu da mayanın gelişmesini önler.
Yüzme, banyo veya temizlemeden sonra hayvanınızın kulağını kurutun. Sargı bezi süngeri kullanın.

Kulak akarları teşhisi konulan hayvanı, diğer hayvanlardan uzak tutun.
Hayvanın kulaklarını temiz tutun. Veteriner hekiminizden, size hayvanın kulaklarının güvenli bir şekilde nasıl temizleneceğini göstermesini isteyin. Asla, kulak kanalının içine ilaçlı pamuk yerleştirmeyin. Kırıntıları kulağın içine dahada itebilirsiniz.

Kulağın sarkık kısmında şişme ( kulak hematomu).

Kulak hematomu, kedi veya köpeğin kulağın sarkık (yumuşak)kısmını katmanları arasında kan toplanmasıdır.

Başlıca Nedenleri:

Kulak enfeksiyonunda dolayı kronik baş sallama.

Travma.

Kanama bozukluğu belirtileri.

Kulağın sarkık kısmında şişme.

Şişlik yumuşaktır ve sıkılabilir.

Enfeksiyon .
Öncelikle yapılması gereken ;hayvanın veteriner bir hekime götürün. Bu durum genellikle kulağın sarkık kısmının cerrahi bir müdahale ile boşaltılıp temizlenmesini gerektirir.

SONUÇ OLARAK;kulak enfeksiyonlarının oluşur oluşmaz tedavi ettirin.Geç kalınmış hastaların tedavisi de o oranda uzun ve zor olmaktadır.
Hayvanınız kulak enfeksiyonlarına eğimli ise, hayvanınızın kulaklarını, kulak kirini parçalayan veterinerliğe ait bir ürün ile haftada bir veya iki kez temizleyin.(veteriner hekiminizden hayvanınız için en iyi olan ürünü tavsiye etmesini isteyin.
Veteriner kliniğine rutin aşıya gelindiğinde, köpeğinizin kulaklarını muayene ettirin. Kulakları temizlemek için pamuklu kulak temizleme çubukları kullanabilirsiniz.Asla, bir kulağın içine görebildiğinizden daha derinler gitmeye teşebbüs etmeyin. Kulak temizliği bittikten veya banyodan sonra kulağın iç kısmını tamamen kurutun.Dış parazitlere karşı (bit,kene,pire )düzenli olarak veterinerinizin kontrolünde korunma tedbirleri alın.

SIKLIKLA SORULAN SORULAR

1)Köpeğin kulağında hastalık olup olmadığını hangi belirtilerden anlayabiliriz ?
Yanıt:Hastalığın seyrine ve bulunduğu yere göre (iç-orta-dış kulak)belirtiler değişir.Genel olarak;başı sallama,kulaktan fena koku veya akıntı gelmesi,kulağı sürekli kaşıma,dengesiz yürüyüş,sallantılı yürüyüş,huzursuzluk,iştahsızlık,işitme kaybı,kulak kepçesinde kızarma,tüy dökülmesi sayılabilir.Kulaktaki kaşınma görüldüğünde (kaşıma sıklıkla olmasa bile) veteriner hekime mutlaka gösteriniz.Erken teşhis için bu önemlidir.

2)Kulak hastalığına karşı bir önlem var mı ?Ne yapılabilir?
Yanıt;Köpeğin banyosundan sonra pamuklu kulak çubuğuyla kulağın içi kurulanmalıdır.Zaman zaman veteriner hekiminize muayene ettirip,temizletmelisiniz.
Köpeğinizi gezdirdikten sonra kulaklarını yabancı cisimler açısından devamlı kontrol etmelisiniz.Kene,bit,pire,uyuz,mantar gibi parazitlerle rutin olarak köpeğinizi-kedinizi veteriner hekiminize ilaçlatmalısınız. Veteriner hekiminiz mantar aşılarını uygulatmak ya da 2 ayda bir kez damla tarzındaki anti-paraziter uygulamalar yaralı olur.

3)Kedi-köpekteki Kulak hastalığı bulaşıcı mıdır?
Kulak hastalıkları bulaşıcı hastalık olarak düşünülmese de en hızlı olarak kulak akarları bulaşır.Uyuz,mantar temas suretiyle köpekten köpeğe bulaşabilir.

İSMAİL SERDAR SAYAR

Veteriner Hekim -ADANA

Bunları da sevebilirsiniz